• Wormica

İyi Tarım Uygulamaları Nedir?


İyi tarım uygulamaları nedir

Dünya üzerindeki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tarımsal uygulamaları incelendiği zaman, tarımsal üretimlerini iyi tarım uygulamalarıyla yaptıkları görülmektedir. Nedir peki iyi tarım uygulamaları ?


İyi tarım uygulamaları ; Çağın gerektirdiği şekilde teknolojiden ve makineleşmeden faydalanarak topraklarımızdan yüksek derecede mahsulü çevreye ve insanlığa zarar vermeden düşük maliyetle üretmektir.


Öncelikle bizim olup kaybettiğimiz topraklarımızı geri kazanmamız gerekmektedir. Peki topraklarımızı nasıl kaybettik ve bu duruma geldik? Bunu bizler kendi kendimize ve istemeden yaptık. Bizler bize oynanan bu kirli tuzağın farkına varamadan topraklarımızı bu hale getirdik. Çünkü buradaki amaç bizim onlara muhtaç ve devamlı bağımlı olmamızdı.


Bunu bir şekilde başardılar. Diğer gelişmiş ülkelerde bulunan ilaç ve gübre kartelleri bizim üzerimizde oynadıkları bu büyük oyunlarıyla topraklarımızı kirletip zehirlediler. Bizleri ve gelecek nesillerimizi şimdiden kendilerine bağımlı hale getirmeyi başardılar. Topraklarımız senelerdir devamlı olarak verilen kimyasal gübre ve ilaçlarla ürün veremez hale geldi. Üretmiş olduğumuz ürünlerde devamlı olarak yeni hastalıklar ve zararlılar oluştu. Hastalıklar ve zararlılar çoğaldıkça her sene yeni ilaçlar çıkartarak topraklarımızı daha hastalıklı ve kendilerine bağımlı hale getirdiler.Peki bu kısır döngüden kurtuluş nasıl olmalıdır?


iyi tarım uygulamaları

Öncelikle topraklarımızı yıllar önceki eski doğal haline getirmemiz gerekmektedir. Topraklarımız eski doğal haline gelebilsin ki toprakta yetişen bitkilerimiz, ağaçlarımız daha az hastalansın, bitki ve ağaçlarımız daha az hastalansın ki biz bitkilerimize ve ağaçlarımıza daha az zirai ilaç verelim. Doğal, yüksek kalite ve verimde tarımsal ürünler elde edebilelim.

Bu olay anne sütü ile beslenen bebeklerin gelişimi gibidir. Anne sütünü almış nesiller daha sağlıklı ve hastalıklara daha dirençlidir.Neler yapmalıyız da topraklarımızı daha verimli, sağlıklı eski doğal haline getirilmeliyiz?


iyi tarım uygulama nedir

Topraklar birer canlıdır, içlerinde milyonlarca canlı ve mikroorganizmanın yaşadığı bir yaşam alanıdır. Topraklarımızda kaybolmuş olan canlı ve mikroorganizmaları geri toprağa kazandırmamız lazımdır. Toprakta canlı olduğu zaman o toprak ürün verir. Toprağa o yaşamı veren canlılardan en önemlisi solucanlardır. İçinde solucan yaşayan toprak canlı toprak demektir. Dünya üzerindeki tarımın tarihsel yapısını incelediğimiz zaman 4000 bin yıl öncesinden Çinliler ve antik mısırlıların yaptıkları tarım uygulamalarında bu cevapları bulabiliriz.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör