• Wormica

Kimyasal Gübre Üreticileri Solucan Gübresi Hakkında Ne Düşünüyor?


Solucan gübresi bilindikçe ve yayıldıkça talep noktasında arza nazaran oldukça fazla artış gerçekleşmektedir. Çünkü artık kimyasal gübre ile kıyaslanmadan sadece organik gübre olduğu (yüksek verimli ve toprağı zenginleştirici bir organik gübre olduğu) için dahi talep oluşmaktadır. Zira kimyasal gübre ile organik gübre arasındaki tercih sağlıksız yaşam ile sağlıklı yaşam arasındaki tercihle eşdeğerdir. Organik ürün üretiyorum diyen üreticinin kimyasal gübre ve ilaç kullanması yasal olarak mümkün değildir. Oysa Türkiye’deki talep organik yaşama doğru evrilmektedir ve üreticilerin bu değişime ayak uydurması gerekmektedir. Örneğin çiğ süt üretimi UHT üretimi pazara hakim olmasına rağmen talebin evrilmesi neticesinde her geçen gün artmaktadır. Hatta Bakanlık yaşanan bu talep nedeniyle yakın zamanda çiğ süt üretimine standart getiren tebliği yayımlamıştır. İşte organik sebze ve organik meyveyi tercih eden kitle de yine UHTlere rağmen çiğ sütü tercih eden ve uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda yoğurdu evde yapmaya başlayan aynı kitledir. Yani organik beslenme talebi kanser dahil her türlü hastalık riskini azaltıp sağlıklı yaşamak isteyen herkesin talebidir ve en doğal hakkıdır.Hangi çiftçiye sorulursa sorulsun imkan olsa kimyasal gübreyi mi organik gübreyi mi tercih edersiniz diye kesinlikle organik gübre diyecektir. Ancak verim kaygısı yaşayan çiftçiler tüm zararlarını bilmesine rağmen bugüne kadar organik ürün üretimine (büyük ölçüde) yönelmediler. Bunun en büyük sebebi mevcut organik gübrelerin verimi gerçekten de ciddi anlamda düşürdüğü ve daha fazla sulama ihtiyacı gerektirdiğidir. Ancak artık su tutma kapasitesini artıran ve yüksek verim sağlayan organik solucan gübresi bu kaygıları gidermeye talip olup batıdan transferle tarım gündemine girdiğinden beri kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin en büyük kimyasal gübresi üreticilerinden Toros Gübrenin sahibi Murat Girgin dahi kendisinin yaptırdığı çalışmalar sonucu 15 kg solucan gübresinin 1 römork sığır gübresine eşit olduğunu beyan etmektedir. Ulusal basına yansıyan haberlere internetten rahatlıkla erişebilirsiniz..


Size iddialı bir tavsiye olarak gelebilir ama biz örnek olarak akıllı telefon üretimine geçemeyen ve asla yıkılmaz denilen telefon üreticilerinin sektörden nasıl silindiğini iyi araştırmanızı önermekteyiz.


Öte yandan her ne kadar sayıları binleri bulan girişimci kırmızı kaliforniya solucanı alıp irili ufaklı tesislerde solucan yetiştirmeye başladıysa da solucan gübresi; gübre sektörünün büyüklüğü, devletin kimyasal gübre kullanımını terk etme doğrultusunda adımlar atması ve böylesine yüksek değerli organik gübre açığının fazla olması nedeniyle pazarlama sorunu yaşanmayan uzun süre de yaşanmayacak bir üründür. Tavsiyemiz kendi pazarınızı yaratabilmek adına ilk yıl içinde ürettiğiniz solucan gübresini numune olarak ücretsiz şekilde çiftçilere ve özellikle seralara vermek ve memnuniyetleri sonrasında taleplerine göre üretip stokladığınız solucan gübresini bir seferde yüksek tonajla satmaktır.

Gelişmeleri Kaçırmayın

Solucan gübresi ile ilgili yayınladığımız makaleler ve gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresiniz ile bültenimize kayıt olun.

Bizimle  İletişime  Geçin

Irlıganlı Mahallesi, Atatürk Cd. No:170, 20190 Pamukkale/Denizli, Türkiye

HIZLI ERİŞİM

KULLANIM MİKTARLARI

SOSYAL MEDYA

Wormica Organik Solucan Gübresi

Copyright © 2020 Wormica. Tüm Hakları Saklıdır.

CAROLINEPRESENCE tarafından tasarlanan ve geliştirilen websitesi.