• Wormica

Solucan Gübresi Toprağı Nasıl Verimli Hale Getiriyor?


solucan gübresi toprak verimliği

- Solucan gübresi kullanılan topraklarda toprak eski haline ve doğallığına kavuşur.


- Solucan gübresi kullanılan topraklar da bitki hastalıkları ve zararlıları minimum seviyeye düşer.


- Solucan gübresi kullanılan topraklarda ürün artışı ve kalitesi yüksek seviyelere yükselir.


- Solucan gübresi kullanılan topraklarda gübreleme maliyetleri minimum seviyeye iner.


- Solucan gübresi kullanılan topraklarda yetişen bitkiler olumsuz hava ve iklim şartlarından minimum seviyede etkilenir.


- Solucan gübresi ile yetişmiş bitki ve meyvelerde kimyasal ilaç kalıntıları ve zararlıları bulunmaz.


- Solucan gübresi kullanılan topraklarda su kullanımı minimum seviyeye iner ( gübrenin su tutma kapasitesinin yüksekliğinden dolayı )


- Solucan gübresi suyu havayı ve toprağı kirletmez, toprağı geri eski haline ve doğallığına kavuşturur.


organik solucan gübresi toprak

Bu yukarıda saydığımız üç beş tane basit sebep bile bu gübreyi ülkemiz tarımına kazandırmamız için yeterli sebeptir. Sonuç olarak bu basit canlılardan elde edilen gübre yeryüzündeki en kıymetli organik gübredir.


Bizler de ülkemiz tarımında bu gübreyi kullanmalı, topraklarımızı kimyasal gübrelerin esaretinden bir nebzede olsa kurtararak sağlıklı, bol mahsul veren ürünler yetiştirerek çiftçilerimize bol kazanç sağlamalıyız. Ülkemiz tarımının geleceği solucan gübresinde saklıdır. Gerçekten de solucan gübresi ülkemiz tarımı için kilit noktalardan birisi olmaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülke bunu görmüş ve tarımsal ürün üretimlerinde çok ileri seviyelere ulaşmışlardır. Üreticileri topraklarından gerçek anlamda kazanç elde eder konuma gelmişlerdir. Çiftçileri yaşam standartları bakımından bizdeki çiftçilerden çok daha ileri seviyelere ulaşmışlardır.


Bizlerin de ülkemiz tarımında bu gübrenin kullanılması ve tarımda hak ettiği yeri bulabilmesi için elimizden gelen tüm çabayı göstermemiz gerekmektedir. Senelerdir kandırılmış olan çiftçilerimiz tarımdan kazanç elde edilebileceğini görmelidir. Tarımdan para kazanılmaz düşüncesini yıkmalıyız. Çiftçimiz tarımdan kazanç elde etmeli ve Atamızın da söylediği gibi köylü efendimiz olmalıdır.


Gelecek nesillerden emanet almış olduğumuz topraklarımızı onlara temiz bir şekilde teslim etmeliyiz. Bir avuç toprağı bile kimyasallardan kurtarıp bizlere dua etmesini sağlamamız gelecek nesiller için paha biçilemez bir kazançtır.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör