• Wormica

Türkiye ve Dünya Tarımında Solucan Gübresinin Önemisolucan gübresinin önemi

Solucan gübresinin değerini ve ülkemiz tarımında önemini anlayabilmek için , ülkemizde yapılan tarımın genel durumunu değerlendirmek ve diğer ülkelerde yapılan tarım uygulamalarıyla kıyaslamasını yapmak gerekir.

Tarımımızdaki durumu değerlendirmek için önce şu tespitleri ortaya koyabilmemiz lazımdır.


  • Ülkemizde yapılan tarım gelişmiş ülke standartlarında mı?

  • Ülkemizde çiftçiler tarımdan gerçekten istediği şekilde kazanç elde edebiliyor mu?

  • Ürettiğimiz tarım ürünleri ülkemizde ve dünya piyasalarında hak ettiği yeri ve değeri görebiliyor mu?

  • Ürettiğimiz tarımsal ürünler kalite yönünden dünya standartlarını yakalayabiliyor mu?


Ülkemizdeki tarım sektörünü ve sektörde çiftçimizin durumunu incelediğimiz zaman cevapları ortaya koyabiliriz. Çiftçimiz tarım alanında yoğun bir emek vermekte ama bu emeğin karşılığını hiçbir şekilde alamamaktadır. Bunun bir çok sebebi bulunmaktadır.


Topraklarımız atalarımızdan bizlere emanet edilen birer fabrikadır. Ve de üzerinde makineleri olan, sahip olduğumuz bacasız fabrikalardır. Sorun ise bu fabrikaları verimli ve daha karlı hale nasıl getirebiliriz mantığıdır.Bu kadar emek ve yoğun şekilde çaba sarf edilmesine karşın sahip olduğumuz bacasız fabrikalarımız neden kazanç sağlayamaz durumdadır?


Öncelikle birim alandan alınan ürün miktarlarıyla ilgili bir kıyaslama yapalım.


İyi tarım uygulamaları yapan ülkelere baktığımız zaman aynı büyüklükteki arazilerden bizim ülkemizde 1 oranında mahsul alınırken, iyi tarım uygulamaları yapılan ülkelerdeki arazilerde bizdekinin 1.5 hatta 2 katı oranında mahsul alınmaktadır.

Bizim ülkemizde mahsul zaten yeterli derecede hak ettiği değeri görmüyor. Mahsul değer görmediği gibi üstüne üstlük bir de araziden düşük rekoltede mahsul aldındığı zaman çiftçimiz tabi ki kazanç elde edememekte ve emeğinin karşılığını alamamaktadır. Sonuç “çok emek değersiz ve az mahsul” Temel hedeflerimizden birisi birim araziden almış olduğumuz mahsülün miktarını az masrafla artırmaktır.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör